Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Dr. Mehmet TEKİNARSLAN 
Kilis Valisi

Vali Mehmet Tekinarslan, aslen Kırşehirli olup, 1966 yılında Ankara’da doğdu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Mehmet Tekinarslan, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını ve 2011 yılında Gazi Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi doktorasını tamamladı. 
 
1989 yılında Sakarya Valiliği’nde Kaymakam Adayı olarak göreve başlayan Vali Mehmet Tekinarslan, daha sonra 1993 yılında Ankara-Çamlıdere Kaymakamı, 1994 yılında Elazığ-Arıcak Kaymakamı, 1996 Yılında Sivas-Zara Kaymakamı, 1997 yılında Artvin Vali Yardımcılığı, 2000 Yılında Yozgat-Boğazlıyan Kaymakamı olarak görev yaptı.
 
2001 Yılında İçişleri Bakanlığı’nda Teftiş Kurulu Başkanlığında Müfettiş olarak görev yapan Vali Mehmet Tekinarslan, 2002 yılında aynı Kurulda Mülkiye Başmüfettişliği görevinde bulundu.
 
2003 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı, 2005 yılında APK Kurul Başkanı, 2006 yılında Strateji Geliştirme Daire Başkanı olarak görev yapan Vali Mehmet Tekinarslan’ın uzmanlık alanları arasında “Kamu Yönetimi”, “Güvenlik Yönetimi”, “Özelleştirme”, “İstihdam ve Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele”, “İnsan Kaynakları Yönetimi” ve “Çalışma Hayatı ve Sosyal Güvenlik” konuları yer almaktadır. 
 
2008 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı görevinde bulunan Vali Mehmet Tekinarslan, 12.08.2012 tarihinden 01.03.2015 yılları arasında Ağrı Valisi olarak görev yapmıştır.
 
2015 yılından 2017 yılına kadar İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan Vali Tekinarslan, 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Kilis Valiliği görevini yürütmektedir.  
 
Vali Mehmet TEKİNARSLAN, evli ve 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

 
Remzi ARKALTI

Kilis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü

1958 yılında Muş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Muş’ta, Yüksek öğrenimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

Spor yaşamına 1973 yılında Muş ilinde amatör sporcu olarak başladı. İzmirspor  kulübünde   profesyonel futbol yaşamına başladı (1977-1980). Altınordu 3.Lig, Sivasspor 3.Lig, Erzincanspor 2.Lig, Orduspor 3.Lig, Muşspor 2. Lig takılarında futbol kariyerini sürdürdü.

3.ve 2. Türkiye liglerinde klasman futbol hakemi ve Ankara bölgesinden 3. Türkiye liginde futbol gözlemcisi görevlerinde bulundu.

1988 yılında Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde memur olarak göreve başladı, sırayla şef, şube müdürü ve il müdürü olarak 2000 yılına kadar görev yaptı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde Sportif eğitim uzmanı; Kırıkkale, Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlerinden sonra, Ankara’da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 2011 yılı Aralık ayından itibaren Kilis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak göreve başladı.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.